Congress 2018 Summary

The Lysses Hotel

We have a new county champion from the Hampshire Chess Association 2018 Congress held in Fareham between 2-4 Nov, 2018. Matt Chapman of Fareham had to win his last game against David Pye to finish just clear of Mike Waddington (Dorchester), with David Pye (Cosham) in 3rd place. Matt holds the Silver Rook for the next year. Paul Northcott (Emsworth) won the Under-175 grading prize.

In the Major Section, Brendan O’Gorman (DHSS) and Bob Page (Broadstairs) shared 1st prize with 4½ points, followed by David Agostinelli (Southampton) and Nick Burton (Ilkley) with 4 points. David won the grading prize and also took the Peter Marshall trophy as the highest placed Hampshire player in the Major.

The Minor Section was won by Ryan Cheung (Southampton University) with a round to spare. He went on to score a magnificent 6/6, and also received the Parsons Cup.
In 2nd place were Richard Meredith (Chandlers Ford), David Nelson (Southampton) and Phil Pinto (Emsworth ), all scoring 4/6.

The Ladies prize was shared by two ladies this year – Amanda Jones (Salisbury) and Melissa Hamilton (Cosham) each scored 2½ points, Gillian Moore could have joined them if she had drawn her last game, but it was not to be.

This was our first year at a new venue – the Lysses House Hotel in Fareham, and everyone was impressed with the service and the facilities at this venue.

Here are the full results:

Open
1st (5 pts) Matt Chapman (Fareham)
2nd (4½ pts) Mike Waddington (Dorchester)
3rd (4 pts) David Pye (Cosham
Under-175 Grading Prize (3½ pts) Paul Northcott (Emsworth)
16 started, 16 finished.

Major
1st= (4½ pts) Brendan O’Gorman (DHSS) and Bob Page (Broadstairs)
3rd= (4 pts) David Agostinelli (Southampton) and Nick Burton (Ilkley)
Under-140 Grading Prize – David Agostinelli
20 started, 15 finished.

Minor
1st (6 pts) Ryan Cheung (Southampton University)
2nd= Richard Meredith (Chandlers Ford), David Nelson (Southampton) and Phil Pinto (Emsworth
Under-100 Grading Prize (3½ pts) David Murchie (Southampton)
25 started, 23 finished.

The John Dunleavy Memorial Prize for the best game in any section will be announced later,
on the Hampshire website – www.HampshireChess.co.uk
John Wheeler (Sec, Hampshire CA) 5/Nov/2018

Open Round 1
1.M.Waddington (194) 1-0 P.Northcott (168)
2.P.Stimpson (167) 1-0 P.Anderson (192)
3.D.Pye (192) 1-0 D.Holmes (160)
4.G.Moore (154) 0-1 R.Lukoshius (185)
5.M.Chapman (182) 1-0 M.Clancy (152)
6.P.Dallas (145) 0-1 D.Fowler (175)
7.R.Williams (169) 0-1 J.Wilson (192)
Half-point bye for R.Marsh (166) and S.Gonem (157)

Open Round 2
1.R.Lukoshius (1) 1-0 M.Waddington (1)
2.D.Fowler (1) 0-1 D.Pye (1)
3.J.Wilson (1) 0-1 P.Stimpson (1)
4.R.Marsh (½) ½ M.Chapman (1)
5.P.Anderson (0) 1-0 S.Gonem (½)
6.P.Northcott (0) 1-0 P.Dallas (0)
7.M.Clancy (0) 1-0 G.Moore (0)
Half-point bye for D.Holmes (0) and R.Williams (0)

Open Round 3
1.M.Waddington (2) ½ D.Pye (2)
2.P.Stimpson (2) ½ M.Chapman (1½)
3.D.Fowler (1) ½ P.Anderson (1)
4.J.Wilson (1) 1-0 R.Marsh (1)
5.M.Clancy (1) 1-0 R.Lukoshius (1)
6.D.Holmes (½) ½ P.Northcott (1)
7.S.Gonem (½) 1-0 R.Williams (½)
8.G.Moore (0) 1-0 P.Dallas (0)

Open Round 4
1.P.Stimpson (2½) 0-1 M.Waddington (2½)
2.M.Chapman (2) 1-0 J.Wilson (2)
3.S.Gonem (1½) 0-1 D.Fowler (1½)
4.R.Lukoshius (1) 1-0 D.Holmes (1)
5.R.Marsh (1) ½ R.Williams (½)
6.P.Dallas (0) 1-0 bye
Half-point bye for D.Pye (2½), M.Clancy (2), P.Anderson (1½), P.Northcott (1½) and
G.Moore (1)

Open Round 5
1.M.Waddington (3½) 0-1 M.Chapman (3)
2.D.Pye (3) 1-0 P.Stimpson (2½)
3.D.Fowler (2½) 1-0 M.Clancy (2½)
4.P.Anderson (2) 1-0 R.Lukoshius (2)
5.P.Northcott (2) 1-0 J.Wilson (2)
6.R.Marsh (1½) 1-0 S.Gonem (1½)
7.R.Williams (1) ½ G.Moore (1½)
8.P.Dallas (1) ½ D.Holmes (1)

Open Round 6
1.M.Chapman (4) 1-0 D.Pye (4)
2.M.Waddington (3½) 1-0 D.Fowler (3½)
3.P.Northcott (3) ½ P.Anderson (3)
4.M.Clancy (2½) ½ P.Stimpson (2½)
5.R.Lukoshius (2) 1-0 R.Marsh (2½)
6.J.Wilson (2) 1-0 G.Moore (2)
7.R.Williams (1½) 1-0 P.Dallas (1½)
8.D.Holmes (1½) 1-0 S.Gonem (1½)

Final Placings (Open)
1. 5 pts M.Chapman
2. 4½ M.Waddington
3. 4 D.Pye
4= 3½ P.Anderson, D.Fowler, P.Northcott
7= 3 M.Clancy, R.Lukoshius, P.Stimpson, J.Wilson
11= 2½ D.Holmes, R.Marsh, R.Williams
14. 2 G.Moore
15= 1½ P.Dallas, S.Gonem

Under-175 Grading prize – P.Northcott

Major Round 1
1.N.Burton (158) 1-0 J.Sellen (131)
2.D.Agostinelli (129) 1-0 L.Piecha (156)
3.B.O’Gorman (154) ½ K.Sawers (127)
4.J.Belinger (124) 1-0 S.Venables (148)
5.R.Page (144) 1-0 A.Jones (123)
6.M.Hamilton (122) ½ J.Coburn (143)
7.C.Smith (139) 0-1 P.Tomar (ug)
8.J.Webb (ug) 1-0 I.Matthew (136)
9.J.Hudson (132) 1-0 bye
Half-point bye for C.Charalambous (98), W.Ellinger (115), M.Forrester (ug)

M.Forrester withdrew

Major Round 2
1.D.Agostinelli (1) 0-1 N.Burton (1)
2.P.Tomar (1) 0-1 R.Page (1)
3.J.Hudson (1) 1-0 J.Webb (1)
4.J.Coburn (½) ½ J.Belinger (1)
5.C.Charalambous (½) 0-1 B.O’Gorman (½)
6.K.Sawers (½) 0-1 A.Jones (0)
7.L.Piecha (0) 0-1 M.Hamilton (½)
8.S.Venables (0) 1-0 I.Matthew (0)
9.J.Sellen (0) ½ C.Smith (0)
10.W.Ellinger (½) 0 def

Major Round 3
1.N.Burton (2) ½ J.Hudson (2)
2.R.Page (2) ½ B.O’Gorman (1½)
3.J.Belinger (1½) 1-0 M.Hamilton (1½)
4.A.Jones (1) 0-1 S.Venables (1)
5.P.Tomar (1) 0-1 J.Coburn (1)
6.J.Webb (1) 0-1 D.Agostinelli (1)
7.C.Smith (½) 0-1 K.Sawers (½)
8.J.Sellen (½) ½ C.Charalambous (½)
9.I.Matthew (0) 1-0 L.Piecha (0)
10.W.Ellinger (½) 0 def

L.Piecha (0) withdrew

Major Round 4
1.J.Hudson (2½) ½ S.Venables (2)
2.J.Coburn (2) ½ K.Sawers (1½)
3.M.Hamilton (1½) ½ C.Charalambous (1)
4.A.Jones (1) 0-1 P.Tomar (1)
5.C.Smith (½) 1-0 bye
6.W.Ellinger (½) 0 def
Half-point bye for J.Belinger (2½), N.Burton (2½), R.Page (2½), D.Agostinelli (2), B.O’Gorman (2), I.Matthew (1), J.Sellen (1), J.Webb (1)

Also B.Cochran 0-1 C.Smith

Major Round 5
1.J.Belinger (3) ½ N.Burton (3)
2.R.Page (3) 1-0 J.Hudson (3)
3.B.O’Gorman (2½) 1-0 J.Coburn (2½)
4.S.Venables (2½) 0-1 D.Agostinelli (2½)
5.K.Sawers (2) 1-0 M.Hamilton (2)
6.P.Tomar (2) ½ J.Webb (1½)
7.C.Charalambous (1½) ½ C.Smith (1½)
8.I.Matthew 1½) 1-0 J.Sellen (1½)
9.W.Ellinger (½) ½ A.Jones (1)

J.Sellen (1½), P.Tomar (2½) and J.Webb (2) withdrew

Major Round 6
1.N.Burton (3½) ½ R.Page (4)
2.B.O’Gorman (3½) 1-0 J.Belinger (3½)
3.D.Agostinelli (3½) ½ J.Hudson (3)
4.K.Sawers (3) ½ S.Venables (2½)
5.J.Coburn (2½) 0-1 I.Matthew (2½)
6.M.Hamilton (2) ½ C.Smith (2)
7.C.Charalambous (2) ½ W.Ellinger (1)
8.A.Jones (1½) 1-0 bye

Also A.Jones 1-0 S.Kitley

Final Placings (Major)
1= 4½ pts B.O’Gorman, R.Page
3= 4 D.Agostinelli, N.Burton
5= 3½ J.Belinger, J.Hudson, I.Matthew, K.Sawers
9. 3 S.Venables
10= 2½ C.Charalambous, J.Coburn, A.Jones, M.Hamilton, C.Smith, P.Tomar
16. 2 J.Webb
17= ½ W.Ellinger, M.Forrester, J.Sellen
20. 0 L.Piecha

Under 140 Grading Prize D.Agostinelli

Minor Round 1
1.B.Harte (124) 1-0 P.Eyles (106)
2.D.Archer (105) 0-1 G.Foxon (121)
3.D.Lambton (121) 1-0 A.Fraser (98)
4.J.Wallman (97) 0-1 K.Spooner (118)
5.D.Nelson (117) 1-0 S.Murphy (95)
6.B.Cochran (94) 0-1 R.Cheung (116)
7.R.Meredith (114) 1-0 S.Kumar (ug)
8.D.Murchie (79) 0-1 D.Shek (114)
9.P.Pinto (109) 1-0 D.Creasey (77)
10,D.Jerome (77) 0-1 P.Collis (106)
Half-point bye for T.Cutter (112), M.Deacon (85), N.Deacon (ug), J.Mathew (102),
M.Pope (122),

Minor Round 2
1.R.Cheung (1) 1-0 B.Harte (1)
2.G.Foxon (1) 1-0 R.Meredith (1)
3.P.Collis (1) 0-1 D.Lambton (1)
4.K.Spooner (1) ½ P.Pinto (1)
5.M.Pope (½) 1-0 D.Shek (1)
6.M.Deacon (½) 0-1 T.Cutter (½)
7.N.Deacon (½) 0-1 D.Murchie (0)
8.P.Eyles (0) 1-0 B.Cochran (0)
9.S.Kumar (0) 1-0 D.Archer (0)
10.A,Fraser (0) 1-0 D.Jerome (0)
12.D.Creasey (0) ½ J.Wallman (0)
Half-point bye for S.Murphy (0), D.Nelson (1)
Zero-point bye for J.Mathew (½)

Minor Round 3
1.D.Lambton (2) 1-0 G.Foxon (2)
2.T.Cutter (1½) 0-1 R.Cheung (2)
3.P.Pinto (1½) 1-0 M.Pope (1½)
4.K.Spooner (1½) ½ D.Nelson (1½)
5.B.Harte (1) 1-0 A.Fraser (1)
6.R.Meredith (1) ½ P.Eyles (1)
7.D.Shek (1) 1-0 S.Kumar (1)
8.D.Murchie (1) 1-0 P.Collis (1)
9.J.Mathew (½) 1-0 D.Creasey (½)
10.J.Wallman (½) 0-1 M.Deacon (½)
11.S.Murphy (½) 1-0 N.Deacon (½)
12.D.Archer (0) ½ B.Cochran (0)
13.D.Jerome (0) 1-0 bye

Minor Round 4
1.R.Cheung (3) 1-0 D.Lambton (3)
2.D.Shek (2) 1-0 P.Pinto (2½)
3.D.Nelson (2) 1-0 D.Murchie (2)
4.M.Pope (1½) 1-0 S.Murphy (1½)
5.M.Deacon (1½) 0-1 R.Meredith (1½)
6.P.Eyles (1½) ½ T.Cutter (1½)
7.A.Fraser (1) 0-1 J.Mathew (1½)
8.S.Kumar (1) 0-1 J.Wallman (½)
9.D.Creasey (½) 0-1 D.Archer (½)
10.B.Cochran (½) 1-0 bye
Half-point bye for G.Foxon (2), B.Harte (2), K.Spooner (2), P.Collis (1), D.Jerome (1)
Zero-point bye for N.Deacon (½)

Minor Round 5
1.R.Cheung (4) 1-0 D.Nelson (3)
2.R.Meredith (2½) 1-0 D.Shek (3)
3.P.Pinto (2½) 1-0 B.Harte (2½)
4.J.Mathew (2½) ½ M.Pope (2½)
5.G.Foxon (2½) 1-0 K.Spooner (2½)
6.D.Murchie (2) 1-0 P.Eyles (2)
7.P.Collis (1½) ½ M.Deacon (1½)
8.S.Murphy (1½) 0-1 D.Archer (1½)
9.J.Wallman (1½) 1-0 D.Jerome (1½)
10.B.Cochran (1½) 0-1 S.Kumar (1)
11.N.Deacon (½) 0-1 A.Fraser (1)
12.D.Creasey (½) 1-0 bye
13.D.Lambton (3) 0-1 def
T.Cutter (2) and D.Jerome (1½) withdrew

Minor Round 6
1.G.Foxon (3½) 0-1 R.Cheung (5)
2.P.Pinto (3½) ½ R.Meredith (3½)
3.M.Pope (3) ½ D.Murchie (3)
4.D.Shek (3) ½ D.Lambton (3)
5.D.Nelson (3) 1-0 J.Mathew (3)
6.B,Harte (2½) 1-0 J.Wallman (2½)
7.D.Archer (2½) ½ K.Spooner (2½)
8.A.Fraser (2) 0-1 P.Collis (2)
9.P.Eyles (2) 1-0 M.Deacon (2)
10.B.Cochran (1½) 1-0 S.Murphy (1½)
11.D.Creasey (1½) 0-1 N.Deacon (½)
12.S,Kumar (2) 1-0 bye

Also S.Kumar 1-0 J.E.Davis

Final Placings (Minor)
1. 6 pts R.Cheung
2= 4 R.Meredith, D.Nelson, P.Pinto
5= 3½ G.Foxon, B.Harte, D.Lambton, D.Murchie, M.Pope, D.Shek
11= 3 D.Archer, P.Collis, P.Eyles, S.Kumar, J.Mathew, K.Spooner,
17= 2½ B.Cochran, J.Wallman
19= 2 T.Cutter, M.Deacon, A.Fraser
22= 1½ D.Creasey, N.Deacon, D.Jerome, S.Murphy

Under 100 Grading prize David Murchie

Subscribe via Email

Please enter your email address to receive notifications of new posts by email.

Join 138 other subscribers.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.