HCA Home | About Hants C.A. | AGMs & Rules | HCA History | Junior Chess | Website

Recent News

Portsmouth & District League Division 3 Round 10

Chichester D 2½-2½ Portsmouth C

1.A.Miller ½-½ S.Russell; 2.I.Richardson 0-1 S.Venables; 3.L.Jolley 0-1 P.Eyles; 4.P.Wake 1-0 B.V.Cochran; 5.T.Howeson 1-0 D.Ransley

Fareham C 3-2 Chichester C

1.A.Butler 0-1 M.Spence; 2.K.White 1-0 P.Hughes; 3.S.Eva 0-1 W.Turner; 4.A.Krajewski 1-0 default; 5.B.Massey 1-0 default

Portsmouth & District League Division 2 Round 10

Portsmouth B 2-3 Fareham B

1.I.Hardwick ½-½ M.Chapman; 2.S.Venales 0-1 E.Black; 3.K.Sullivan 0-1 J.Coburn; 4.S.Russell ½-½ D.Elliott; 5.P.Eyles 1-0 J.Feng

Portsmouth & District League Division 1 Round 10

Chichester A ½-5½ Emsworth A

1.W.McDougall 0-1 D.R.Tunks; 2.J.Wilson 0-1 P.F.Cooper; 3.A.McDougall 0-1 P.M.Stimpson; 4.R.Lukosius 0-1 K.Richardson; 5.L.Osiyemi ½-½ M.Krawczuk; 6.I.P.Judd 0-1 P.Northcott

Gosport 3-3 CoshamA

1.D.W.Fowler ½-½ D.A.Cordner; 2.R.D.W.Marsh ½-½ J.F.Wheeler; 3.M.L.Newbury ½-½ R.V.Puchades; 4.J.R.Wilkinson 1-0 A.D.Smith; 5.D.Holmes ½-½ S.D.LeFevre; 6.C.P.A.Priest 0-1 G.E.Feltham

Portsmouth A 3½-2½ Fareham A

1.M.Broom 0-1 K.Gregory; 2.G.Pafura 1-0 M.Chapman; 3.M.Buckley ½-½ E.Black; 4.D.Ross ½-½ J.Coburn; 5.D.E.C.Ross ½-½ D.Elliott; 6.K.Sullivan 1-0 R.Davies

Portsmouth & District League Division 3 Round 9

Portsmouth C 4-1 Fareham C

1.default 0-1 R.Davies; 2.P.Eyles 1-0 J.Butler; 3.S.Russell 1-0 J.Craig; 4.D.Ransely 1-0 G.Stonhaml; 5.B.Cochran 1-0 M.Hamilton

Portsmouth & District League Division 1 Round 8

Chichester A (adj) Emsworth A

1.W.McDougall ½-½ M.Broom; 2.J.Wilson 1-0 M.Buckley; 3.A.McDougall 0-1 I.Hardwick; 4.R.Lukoisus ½-½ D.Popov; 5.L.Osiyemi ½-½ S.Russell; 6.K.Davies 1-0 D.Ransley

Emsworth A (adj) Gosport

1.D.R.Tunks 0-1 D.W.Fowler; 2.C.Gilliam ½-½ R.Marsh; 3.K.Eyles 1-0 M.Newbury; 4.M.Krawczuk 1-0 C.Priest; 5.P.Northcott 1-0 G.Moore; 6.N.Parekh (adj).Holmes

Cosham A 1-5 Fareham A

1.D.Cordner 0-1 A.R.Corkett; 2.J.Wheeler ½-½ K.Gregory; 3.R.Puchades 0-1 M.Chapman; 4.A.D.Smith ½-½ E.Black; 5.S.LeFevre 0-1 J.Coburn; 6.R.Williams 0-1 F.Graham

Cole Cup Semi-Final

Southampton 3-2 Portsmouth A

1.G.Pafura 1-0 M.Broom; 2.Y.Orishko 0-1 T.Bird; 3.R.Pentakota ½-½ M.Buckley; 4.G.Jones 1-0 S.Venables; 5.R.Perrin ½-½ I.Matthew

Gosport 1-4 Emsworth A

1.D.Fowler ½-½ D.R.Tunks; 2.R.Marsh 0-1 P.F.Cooper; 3.M.Newbury 0-1 P.Stimpson; 4.J.Wilkinson ½-½ M.Krawczuk; 5.G.A.Moore 0-1 K.Eyles

Portsmouth & District League Division 2 Round 8

Portsmouth B 2½-2½ Chichester B

1.S.Venables 0-1 R.Lukosius; 2.I.Matthew 1-0 L.Osiyemi; 3.D.Ross 1-0 W.Partridge; 4.D.Popov ½-½ K.Davies; 5.S.Russell 0-1 M.Plumb

Emsworth B 2-3 Fareham B

1.C.Gilliam 0-1 M.Chapman; 2.M.Krawczuk 1-0 E.Black; 3.P.Northcott 1-0 J.Coburn; 4.N.Parekh 0-1 F.Graham; 5.M.Davies 0-1 D.Elliott

British Chess Championships 2016

The British Chess Championships are being held between Saturday 23rd July to Saturday 6th August 2016 at the Bournemouth Pavilion. Full details are at hhttp://www.britishchesschampionships.co.uk/

Chiltern League Open Section

Hampshire 11-7 Oxfordshire

Hampshire had a convincing 11-7 win against Oxfordshire on Saturday 12th March in the Chiltern Open League, with 9 wins, 5 losses and only 4 draws. This was our final league match, leaving us currently tied in 2nd place with Oxfordshire behind Bucks, although Berkshire could overtake us if they beat Bucks. Details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=19&season=20152016

The Chiltern Jamboree will take place on 23rd April at Prestwood Village Hall, Wycombe Road, Great Missenden, Bucks HP16 0NZ. Please let Fraser McLeod and/or Ashraf Syed know if you would like to play.

Portsmouth & District League Division 1 Round 7

Chichester A (adj) Cosham A

1.W.McDougall (adj) D.A.Cordner; 2.J.Wilson ½-½ J.F.Wheeler; 3.A.McDougall ½-½ R.V.Puchades; 4.R.Lukosius ½-½ A.D.Smith; 5.I.P.Judd 1-0 S.D.Lefevre; 6.J.Allin 1-0 G.E.Feltham

Fareham A 3-3 Gosport

1.K.Gregory ½-½ A R.Marsh; 2.M.Chapman 0-1 D.Fowler; 3.Black ½-½ M.Newbury; 4.J.Coburn ½-½ J.Wilkinson; 5.F.Graham 1-0 C.Priest; 6.S.Nelson-Smith ½-½ D.Holmes

Portsmouth A 3½-2½ Emsworth A

1.M.Broom 1-0 D.R.Tunks; 2.G.Pafura 1-0 P.F.Cooper; 3.D.Ross (sen) ½-½ C.Gilliam; 4.D.E.C.Ross ½-½ K.Eyles; 5.K.Sullivan 0-1 M.Krawczuk; 6.I.G.Matthew ½-½ P.Northcott

Chiltern League Open Section

Berkshire 9-7 Hampshire

Fraser McLeod reports Hampshire lost 9-7 to Berkshire in the Chiltern Open league - Hampshire winners were Paul Cooper, George Feltham and Jonathan Young -
Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=21&season=20152016

We were a bit short on numbers (playing on 16 boards only) and under-strength partly due to a clash with a congress in Fareham. Our last match in the league takes place on Saturday 12 March at Basingstoke (against Oxfordshire) - we have the following stated availability so far: Mark Broom, Fraser McLeod, David Fowler, Paul Cooper, Ivan Stipcevic, Tim Davis, Rajasekhar Pentakota, Alex Vanlint, Tim Chapman, Ewart Smith, Gillian Moore, George Feltham, John Wiseman, Jonathan Young. Others - please let me know if you can play.

Portsmouth & District League Division 1 Round 6

Emsworth A 3½-2½ Fareham A

1.D.Tunks 0-1 A.Corkett; 2.P.Stimpson ½-½ K.Gregory; 3.K.Richardson ½-½ M.Chapman; 4.P.Cooper ½-½ D.Deacon; 5.M.Krawczuk 1-0 E.Black; 6.C.Gilliam 1-0 F.Graham

Portsmouth & District League Division 2 Round 6

Fareham C 0-5 Emsworth C

1.C.Chapman 0-1 M.Davies; 2.L.Springthorpe 0-1 D.Cook; 3.D.Anderson 0-1 D.Shotton; 4.G.Stonham 0-1 S.Barron; 5.M.Hamilton 0-1 D.Jerome

Portsmouth B 3½-1½ Cosham B

1.S.Venables 1-0 A.D.Smith; 2.I.G.Matthew 1-0 R.Williams; 3.D.Ross (sen) 1-0 P.J.McEvoy; 4.S.Russell ½-½ T.Evans; 5.B.V.Cochran 0-1 M.Banfield

Emsworth B 2½-2½ Chichester B

1.C.Gilliam ½-½ L.Osiyemi; 2.M.Krawczuk ½-½ K.Davies; 3.K.Eyles 1-0 W.Partridge; 4.N.Parekh 0-1 M.Plumb; 5.P.Northcott 1-0 A.Miller

Portsmouth & District League Division 1 Round 6

Emsworth A (adj) Fareham A

1.D.Tunks 0-1 A.Corkett; 2.P.Stimpson ½-½ K.Gregory; 3.K.Richardson (adj) M.Chapman; 4.P.Cooper ½-½ D.Deacon; 5.M.Krawczuk 1-0 E.Black; 6.C.Gilliam 1-0 F.Graham

Gosport ½-5½ Chichester A

1.D.Fowler 0-1 W.McDougall; 2.R.Marsh 0-1 J.Wilson; 3.M.Newbury 0-1 A.McDougall; 4.J.Wilkinson ½-½ R.Lukosius; 5.C.Priest 0-1 L.Osiyemi; 6.G.Moore 0-1 I.Judd

Cosham A 3-3 Portsmouth A

1.D.A.Cordner 0-1 M.Broom; 2.J.F.Wheeler 1-0 M.Buckley; 3.R.V.Puchades 1-0 T.Bird; 4.A.D.Smith 0-1 D.Ross (sen); 5.S.D.LeFevre 0-1 D.E.C.Ross; 6.G.E.Feltham 1-0 I.G.Matthew

Portsmouth & District League Division 3 Round 5

Emsworth C 2-3 Chichester D

1.N.Parekh 1-0 R.Harbour; 2.Z.Zagonyi 1-0 I.Richardson; 3.D.Cook 0-1 A.Miller; 4.S.Barron 0-1 P.Wake; 5.D.Jerome 0-1 D.Carter

Chichester C 5-0 Portsmouth C

1.K.Davies 1-0 P.Eyles; 2.W.Partrdige 1-0 B.Cochran; 3.M.Plumb 1-0 R.Treloar; 4.W.Turner 1-0 D.Ransley; 5.M.Hemming 1-0 default

Chiltern League Open Section

Buckinghamshire 10-9 Hampshire

Fraser McLeod reports Hampshire narrowly lost 10-9 to Buckinghamshire at the weekend in the Chiltern Open league. Considering the average 20 point grading difference between the teams, I think this was an excellent achievement. Hampshire winners were Ian Thompson, Tom Bird, Raja Pentakota and John Wiseman; and Gillian Moore, Kevin Steele, George Feltham, Roy Ashmore, and Barry Kocan deserve a mention for drawing with players 30-40 points higher graded.
Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=17&season=20152016

Portsmouth & District League Division 2 Round 4

Cosham B 1½-3½ Fareham B

1.S.LeFevre ½-½ E.Black; 2.G.Feltham ½-½ J.Coburn; 3.R.Hartley ½-½ D.Elliott; 4.M.Banfield 0-1 A.Cagnasso; 5.T.Evans 0-1 F.Graham

Cosham 1½-3½ Southampton

1.D.A.Cordner 0-1 G.Pafura; 2.R.V.Puchades ½-½ F.McLeod; 3.A.D.Smith 0-1 G.Jones; 4.S.D.LeFevre 0-1 R.Pentakota; 5.G.E.Feltham 1-0 R.Williams

Gosport 4½-½ Portsmouth B

1.D.Fowler 1-0 B.Cochran; 2.R.Marsh ½-½ S.Russell; 3.M.Newbury 1-0 P.Eyles; 4.C.Priest 1-0 D.Ransley; 5.G.Moore 1-0 default

Emsworth A 4-1 Chichester

1.D.Tunks 1-0 W.McDougall; 2.P.Stimpson 1-0 J.Wilson; 3.K.Richardson 0-1 A.McDougall, 4.K/Eyles 1-0 L.Osiyemi; 5.M.Krawczuk 1-0 M.Plumb

Portsmouth A 3-2 Fareham B

1.M.Broom ½-½ M.Chapman; 2.T.Bird 1-0 D.Elliott; 3.M.Buckley 1-0 A.Cagnasso; 4.S.Venables 0-1 F.Graham; 5.D.Ross ½-½ R.Davies

Portsmouth & District League Division 2 Round 5

Chichester B 4-1 Portsmouth B

1.L.Osiyemi ½-½ D.Ross (sen); 2.J.Allin 1-0 S.Russell; 3.W.Partridge ½-½ D.E.C.Ross; 4.R.Harbour 1-0 B.Cochran; 5.A.Miller 1-0 P.Eyles

Fareham B 1-4 Emsworth B

1.M.Chapman ½-½ C.Gilliam; 2.D.Deacon 0-1 K.Eyles; 3.J.Coburn ½-½ M.Krawczu; 4.D.Elliott 0-1 P.Northcott; 5.A.Cagnasso 0-1 M.Davies

Portsmouth & District League Division 1 Round 5

Gosport 4-2 Emsworth A

1.R.Marsh ½-½ P.Cooper; 2.D.Fowler ½-½ K.Richardson; 3.M.Newbury ½-½ C.Gilliam; 4.J.Wilkinson ½-½ M.Krawczuk; 5.D.Holmes 1-0 P.Northcott; 6.G.Moore 1-0 N.Parekh

Fareham A 4-2 Cosham A

1.A.R.Corkett 1-0 J.F.Wheeler; 2.K.D.Gregory 1-0 D.A.Cordner; 3.M.Chapman ½-½ R.V.Puchades; 4.M.Edwards 1-0 A.D.Smith; 5.D.Deacon ½-½ S.D.LeFevre; 6.E.Black 1-0 G.E.Feltham

Portsmouth A 2-4 Chichester A

1.M.Buckley 0-1 W.McDougall; 2.T.Bird 0-1 J.Wilson; 3.S.Venables 1-0 A.McDougall; 4.K.Sullivan 0-1 R.Lukosius; 5.D.Ross (snr) 0-1 L.Osiyemi; 6.D.E.C.Ross (jun) 1-0 I.Judd

Portsmouth & District League Division 3 Round 4

Fareham C 3½-1½ Portsmouth C

1.C.Chapman 1-0 B.Cochran; 2.J.Feng 1-0 R.Treloar; 3.G.Stonham 0-1 D.Ransley; 4.L.Springthorpe ½-½ P.Eyles; 5.B.Massey 1-0 default

Portsmouth & District League Division 2 Round 3

Cosham B (adj) Fareham B

1.S.LeFevre ½-½ E.Black; 2.G.Feltham ½-½ J.Coburn; 3.R.Hartley ½-½ D.Elliott; 4.M.Banfield (adj) A.Cagnasso; 5.T.Evans 0-1 F.Graham

Portsmouth & District League Division 1 Round 3

Cosham A 2½-3½ Gosport

1.J.Wheeler 0-1 D.Fowler; 2.D.Cordner ½-½ R.Marsh; 3.R.Puchades ½-½ F.McLeod; 4.A.Smith 0-1 J.Wilknson; 5.S.LeFevre ½-½ D.Holmes; 6.G.Feltham 1-0 G.A.Moore

Portsmouth & District League Division 2 Round 4

Portsmouth B 1-4 Emsworth B

1.S.Russell ½-½ M.Krawczuk; 2.K.Sullivan 0-1 C.Gilliam; 3.I.Matthew 0-1 K.Eyles; 4.D.Ross 0-1 P.Northcott; 5.B.Cochran ½-½ M.Davies

Portsmouth & District League Division 3 Round 4

Emsworth C ½-4½ Chichester C

1.Z.Zagonyi 0-1 W.Partridge; 2.N.Parekh ½-½ A.Keil; 3.D.Cook 0-1 M.Spence; 4.S.Barron 0-1 D.Close; 5.D.Jerome 0-1 D.Mawson

Portsmouth & District League Division 1 Round 4

Chichester A 4-2 Fareham A

1.W.McDougall ½-½ K.Gregory; 2.J.Wilson 1-0 M.Edwards; 3.A.McDougall 1-0 M.Chapman; 4.R.Lukosius 0-1 E.Black; 5.S.J.Smith ½-½ J.Coburn; 6.I.P.Judd 1-0 A.Cagnaso

Cosham A 2-4 Emsworth A

1.J.F.Wheeler ½-½ D.R.Tunks, 2.D.A.Cordner 0-1 K.B.Richardson; 3.R.V.Puchades ½-½ P.F.Cooper; 4.A.D.Smith ½-½ P.Stimpson; 5.S.D.LeFevre ½-½ Krawczuk; 6.G.E.Feltham 0-1 C.Gilliam

Portsmouth & District League Division 1 Round 3

Emsworth A 1½-4½ Chichester A

1.P.Cooper 0-1 W.McDougall; 2.P.Stimpson 0-1 J.Wilson; 3.K.Richardson 0-1 A.McDougall; 4.C.Gilliam 0-1 R.Lukosius; 5.M.Krawczuk 0-1 S.J.Smith; 6.P.Northcott ½-½ J.Allin

Chiltern League Open Section

Oxfordshire 10-10 Hampshire

Fraser McLeod reports Hampshire drew 10-10 away to Oxfordshire in the Chiltern League Open section. This was a decent result as from board 11 downwards we were outgraded by 16 or more. Congratulations to our winners Ken Wyld, Stephen LeFevre, Tim Davis, Tom Bird, David Fowler and Ian Thompson.
Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=13&season=20152016

Our remaining fixtures in 2016 are: 30th January, away to Bucks; 20th February, away to Berks; 12th March, home to Oxfordshire

Portsmouth & District League Division 3 Round 3

Portsmouth C 5-0 Chichester D

1.K.Sullivan 1-0 R.Harbour; 2.S.Russell 1-0 M.Spence; 3.P.Eyles 1-0 P.Juleff; 4.S.Venables 1-0 D.Carter; 5.B.Cochran 1-0 O.Cumik

Chichester C 2-3 Fareham C

1.K.Davies 0-1 F.Graham; 2.M.Plumb 1-0 R.Davies; 3.M.Spence 1-0 A.Butler; 4.W.Turner 0-1 D.Anderson; 5.D.Close 0-1 K.White

Portsmouth & District League Division 2 Round 3

Chichester B 3½-1½ Cosham B

3.W.Partridge 0-1 R.Hartley

Fareham B 4½-½ Portsmouth B

1.D.Deacon ½-½ I.Matthew; 2.M.Chapman 1-0 S.Russell; 3.E.Black 1-0 R.Treloar; 4.A.Cagnasso 1-0 B.Cochran; 5.J.Coburn 1-0 D.Ransley

Portsmouth & District League Division 1 Round 3

Emsworth A (adj) Chichester A

1.P.Cooper 0-1 W.McDougall; 2.P.Stimpson 0-1 J.Wilson; 3.K.Richardson unf A.McDougall; 4.C.Gilliam 0-1 R.Lukosius; 5.M.Krawczuk 0-1 S.J.Smith; 6.P.Northcott ½-½ J.Allin

Cosham A (adj) Gosport

1.J.Wheeler 0-1 D.Fowler; 2.D.Cordner ½-½ R.Marsh; 3.R.Puchades ½-½ F.McLeod; 4.A.Smith unf J.Wilknson; 5.S.LeFevre ½-½ D.Holmes; 6.G.Feltham 1-0 G.A.Moore

Portsmouth & District League Division 2 Round 2

Emsworth B 4-1 Cosham B

1.K.Richardson ½-½ S.D.LeFevre; 2.K.Eyles 1-0 G.Feltham; 3.P.Northcott 1-0 R.Hartley; 4.N.Parekh 1-0 M.Banfield; 5.M.Davies ½-½ T.Evans

Portsmouth & District League Division 1 Round 4

Portsmouth A 4½-1½ Gosport

1.M.Broom 1-0 R.Marsh; 2.G.Pafura 1-0 D.Fowler; 3.T.Bird ½-½ M.Newbury; 4.M.Buckley ½-½ J.Wilkinson; 5.D.Ross ½-½ C.Priest; 6.I.Matthew 1-0 G.Moore

Portsmouth & District League Division 1 Round 3

Cosham A (adj) Gosport

1.J.Wheeler 0-1 D.Fowler; 2.D.Cordner unf R.Marsh; 3.R.Puchades ½-½ F.McLeod; 4.A.Smith unf J.Wilknson; 5.S.LeFevre ½-½ D.Holmes; 6.G.Feltham 1-0 G.A.Moore

Portsmouth & District League Division 1 Round 3

Fareham A 4-2 Portsmouth A

1.A.Corkett ½-½ M.Broom; 2.K.Gregory 1-0 M.Buckley; 3.M.Edwards 0-1 D.Ross; 4.M.Chapman 1-0 I.Matthew; 5.D.Deacon ½-½ S.Venables; 6.E.Black 1-0 R.Treloar

Emsworth A v Chichester A unfinished

1.P.Cooper 0-1 W.McDougall; 2.P.Stimpson 0-1 J.Wilson; 3.K.Richardson unf A.McDougall; 4.C.Gilliam 0-1 R.Lukosius; 5.M.Krawczuk unf S.J.Smith; 6.P.Northcott ½-½ J.Allin

Portsmouth & District League Division 2 Round 2

Fareham B 3-2 Chichester B

1.D.Deacon ½-½ R.Lukosius; 2.J.Coburn 1-0 I.Judd; 3.E.Black ½-½ K.Davies; 4.A.Cagnasso 1-0 W.Partridge; 5.F.Graham 0-1 M.Plumb

Portsmouth & District League Division 3 Round 2

Fareham C 1½-3½ Chichester D

1.F.Graham 1-0 R.Harbour; 2.A.Krajewski 0-1 A.Miller; 3.J.Feng ½-½ P.Wake; 4.K.White 0-1 P.Juleff; 5.S.Johnson 0-1 L.Jolley

Portsmouth C 2-3 Emsworth C

1.K.Sullivan 1-0 M.Davies; 2.P.Eyles 0-1 Z.Zagonyi; 3.S.Russell 1-0 D.Cook; 4.D.Ransley 0-1 D.Jerome; 5.B.Cochran 0-1 S.Barron

Updated Portsmouth & District League Division 1 Round 2

Emsworth A 3½-2½ Portsmouth A

1.P.Cooper ½-½ M.Broom; 2.K.Richardson ½-½ T.Bird; 3.M.Krawczuk ½-½ M.Buckley; 4.K.Eyles 1-0 D.Ross; 5.P.Northcott ½-½ I.Matthew; 6.Z.Zagonyi ½-½ S.Venables

Cole Cup Results

Emsworth B ½ - 4½ Gosport

1.P. Northcott ½-½ R. Marsh; 2,N. Parekh 0-1 D. Fowler; 3.Z. Zagonyi 0-1 M. Newbury; 4.D. Cook 0-1 J. Wilkinson; 5.S. Barron 0-1 G. Moore

Fareham A 2-3 Cosham

1.AR Corkett 1-0 DA Cordner; 2.K Gregory ½-½ R Puchades; 3.M Edwards 0-1 AD Smith; 4.E Black ½-½ SD LeFevre; 5.JA Coburn 0-1 G Feltham

Hampshire Chess Congress Report

The full report may be read at this link.

Tony Corkett has retained the Hampshire Championship and the Silver Rook, but only by the narrowest of margins. Tony was one of three players who finished with 4 points, but the real winner was Rowan Brown with the splendid score of 5½ points. Rowan is from Sussex, and is not eligible to be the Hampshire champion. Second place was a tie between Tony Corkett and Gavin Lock.

The Under-175 grading prize was won by Horia Bogdan with 4 points. Horia could have claimed a share of 2nd prize, but as sole winner of the grading prize, he received a bigger cheque.

In the Major Section Matthew Wilson again proved too strong for the opposition, scoring 5/6, although he did not have things all his own way. Raja Pentakota was runner-up, and took the Hampshire trophy, the Peter Marshall Cup, with 4½ points. Third place was shared by Les Allen, Phil Foley and Gavin Fong, all with 4 points. And the Under-140 grading prize went to promising junior Fraser Graham.

The Minor Section was won convincingly by Stephen Gow, who won his last five games. Martin Baxter returned to chess after a long absence and achieved 2nd place with 5/6. Third place was shared by Ivor Kelly and James Wallman on 4 points.

The Under-100 grading prize went to Keven Lamb.

The Ladies prize was won by Maha Chandar, ahead of Gillian Moore.

Portsmouth & District League Division 2 Results

Fareham B unf Chichester B

1.D.Deacon ½-½ R.Lukosius; 2.J.Coburn 1-0 I.Judd; 3.E.Black ½-½ K.Davies; 4.A.Cagnasso unf W.Partridge; 5.F.Graham 0-1 M.Plumb

Emsworth B unf Cosham B

1.K.Richardson ½-½ S.D.LeFevre; 2.K.Eyles 1-0 G.Feltham; 3.P.Northcott unf R.Hartley; 4.N.Parekh 1-0 M.Banfield; 5.M.Davies ½-½ T.Evans

Portsmouth & District League Division 1 Results

Gosport 2-4 Fareham A

1.D.Fowler 0-1 A.R.Corkett; 2.R.Marsh ½-½ K.D.Gregory; 3.F.McLeod 0-1 M.Edwards; 4.M.Newbury ½-½ M.Chapman; 5.J.Wilkinson ½-½ D.Deacon; 6.G.Moore ½-½ E.Black

Emsworth A v Portsmouth A (unfinished)

1.P.Cooper unf M.Broom; 2.K.Richardson ½-½ T.Bird; 3.M.Krawczuk ½-½ M.Buckley; 4.K.Eyles 1-0 D.Ross; 5.P.Northcott ½-½ I.Matthew; 6.Z.Zagonyi ½-½ S.Venables

Cosham A 3-3 Chichester A

1.J.Wheeler 0-1 J.Wilson; 2.D.Cordner ½-½ A.McDougall; 3.R.Puchades 0-1 R.Lukosius; 4.A.D.Smith 1-0 L.Osiyemi; 5.S.LeFevre ½-½ S.J.Smith; 6.G.Feltham 1-0 K.Davies

Portsmouth & District League Division 2 Results

Cosham B 2-3 Portsmouth B

1.S.D.LeFevre adj S.Venables; 2.G.E.Feltham 0-1 I.G.Matthew; 3.R.E.Hartley ½-½ D.Ross; 4.M.Banfield ½-½ S.Russell; 5.T.Evans 1-0 R.E.Treloar

Chiltern Open Chess League: Hampshire won 11-9 v Berkshire

1. Paul Cooper 0-1 Neil Bridge; 2.Stuart Knox ½-½ Shawn Tavares; 3. Roger Marsh ½-½ Colin Purdon; 4.Horia-Daniel Bogdan 1-0 Tony Milnes; 5. Ivan Stipcevic ½-½ Colin Lyne; 6.Tim Davis 1-0 Gabriel Wolf; 7.Tom Bird ½-½ Brian Millis; 8.Rajasekhar Pentakota 1-0 Jim Hanson; 9. Ewart Smith 0-1 Nick Pelling; 10.Gillian Moore ½-½ Mark Wieder; 11.Jamie Chilton 1-0 George Green; 12.Bob Cleave ½-½ Nigel Dennis; 13.Kevin Steele 0-1 Mike Redmond; 14.George Feltham ½-½ Peter Tickner; 15.Roy Ashmore ½-½ Nikkil Kadambadi; 16.Barry Kocan 1-0 Akshay Velraj; 17.Ashraf Syed ½-½ Ivor Kelly; 18.Chris Smith ½-½ Gordon Birch; 19.Ray Hartley ½-½ Steve Pitts; 20.Ken Wyld ½-½ Witek Koreywo

Portsmouth & District League Division 3 Results

Chichester D 1½-3½ Chichester C

1.J.Allin ½-½ K.Davies; 2.R.Harbour 0-1 M.Plumb; 3.A.Miller 0-1 M.Spence; 4.P.Juleff ½-½ D.Close; 5.D.Carter ½-½ M.Hemming

Emsworth C 4-1 Fareham C

1.Z.Zagonyi 1-0 R.Davies; 2.D.Cook 1-0 L.Springthorpe; 3.D.Jerome 1-0 D.Anderson; 4.S.Barron 0-1 J.Feng; 5.M.Davies 1-0 C.Buck

Portsmouth & District League Division 2 Results

Chichester B 4-1 Emsworth B

1.R.Lukosius 1-0 C.Gilliam; 2.L.Osiyemi ½-½ K.Eyles; 3.S.J.Smith 1-0 P.Northcott; 4.K.Davies ½-½ N.Parekh; 5.M.Plumb 1-0 D.Cook

Portsmouth & District League Division 2 Results

Chichester B v Emsworth B (unfinished)

1.R.Lukosius adj C.Gilliam; 2.L.Osiyemi ½-½ K.Eyles; 3.S.J.Smith 1-0 P.Northcott; 4.K.Davies ½-½ N.Parekh; 5.M.Plumb 1-0 D.Cook

Cosham B v Portsmouth B (unfinished)

1.S.D.LeFevre adj S.Venables; 2.G.E.Feltham 0-1 I.G.Matthew; 3.R.E.Hartley ½-½ D.Ross; 4.M.Banfield ½-½ S.Russell; 5.T.Evans 1-0 R.E.Treloar

Portsmouth & District League Division 1 Results

Chichester A 4½-1½ Gosport

1.W.McDougall 1-0 D.Fowler; 2.J.Wilson 1-0 R.Marsh; 3.A.McDougall ½-½ M.Newbury; 4.R.Lukosius 1-0 J.Wilkinson; 5.K.Davies 0-1 C.Priest; 6.S.J.Smith 1-0 default

Fareham A 2½-3½ Emsworth A

1.A.R.Corkett 1-0 D.R.Tunks; 2.M.Edwards ½-½ K.Richardson; 3. M.Chapman 0-1 P.Cooper; 4.E.Black ½-½ P.Stimpson; 5.J.Coburn 0-1 M.Krawczuk; 6.A.Cagnasso ½-½ C.Gilliam

Portsmouth A 3½-2½ Cosham A

1.M.Broom 0-1 J.F.Wheeler; 2.M.Buckley ½-½ D.A.Cordner; 3.S.Venables 0-1 R.V.Puchades; 4.D.Ross 1-0 A.D.Smith; 5.I.Matthew 1-0 G.Feltham; 6.R.Treloar 1-0 R.E.Hartley

Chiltern Open Chess League: Hampshire lost 11-9 v Buckinghamshire

Our recent match against Bucks in the Chiltern League ended in a 11-9 loss. Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=23&season=20152016.

Diary Dates: Our next match is home (at Basingstoke) against Berks on Saturday 31st October, 2pm start. Please let Fraser McLeod know if you can play (as soon as possible).

Hampshire Chess Congress 2015

The 2015 Hampshire Chess Association Congress & Hampshire Individual Championships will take place from Friday 6th to Sunday 8th November, 2015 at Eastleigh College, Eastleigh, SO50 5EJ.

 

Please Download the Entry Form from this link

 

SECTIONS AND PRIZES

OPEN: £120, £80, £40.
The highest placed Hampshire player receives the Silver Rook Trophy Under 175 grading prize: £60. The highest placed Hampshire player receives the Len Walters Trophy

MAJOR: Under 160 £100, £70, £30
The highest placed Hampshire player receives the Peter Marshall Cup Under 140 grading prize: £50

MINOR: Under 125 £90, £60, £30
The highest placed Hampshire player receives the Parsons Cup Under 100 grading prize: £40.

 

The highest scoring Hampshire lady receives the Gillian Moore Cup
All players are eligible to win money prizes

Cole Cup

SOUTHAMPTON 1-4 EMSWORTH
Board 1 G Pafura (W) 0-1 D Tunks
Board 2 O Gill 0-1 P Cooper
Board 3 H Pawlikowski 0-1 K Richardson
Board 4 G Jones 1-0 P Stimpson
Board 5 R Williams 0-1 M Krawczuk

Cole Plate

GOSPORT 3-2 PORTSMOUTH
Board 1 R Marsh(W) ½-½ M Broom
Board 2 D Fowler ½-½ M Buckley
Board 3 J Wilkinson 1-0 I Hardwick
Board 4 D Holmes 0-1 I Matthew
Board 5 M Newbury 1-0 S Venables

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round 10

EMSWORTH C 0-5 CHICHESTER C
Board 1 P.Northcott 0-1 M.Lukosius
Board 2 Z.Zagonyi 0-1 I.Schreiber
Board 3 D.Jerome 0-1 A.Keil
Board 4 S.Barron 0-1 W.Turner
Board 5 D.Cook 0-1 M.Spence

Joe French R.I.P.

With great sadness we report the loss of our dear friend and stalwart of Junior Chess, Joe French, who sadly passed away last week. A funeral will be held at Basingstoke Crematorium on Thursday 4th June. The hearse will arrive at 11am. Dress code is casual. Joe’s family have asked that only family send flowers, others may make a donation to St Michael’s Hospice who looked after Joe very well in the last few weeks.

Donations can be made by writing a cheque, payable to St. Michael’s Hospice and sending that to the funeral directors with a card. Alexander and Dry Funeral Directors, 1 Seal Road, Basingstoke, Hampshire RG21 7NQ

The family would be happy for Basingstoke Chess Club and the Hampshire Chess Association to send flowers or a wreath each if they wish as they were effectively Joe’s other family.

Joe French

Hampshire beat Middlesex

The Hampshire Under-140 team won their quarter-final v Middlesex on Saturday. We now play Nottingham in the semi-finals

Southampton Chess League AGM

The Southampton Chess League AGM will be held on Thursday 28th May, 7.30pm start, at
Eastleigh Railway Institute,
Romsey Road,
Eastleigh,
SO50 9FE.

Further information on the SCL website @ http://www.sotonchessleague.org.uk

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 10

CHICHESTER B 3-2 GOSPORT
Board 1 R.Lukosius ½-½ R.Marsh
Board 2 L.Osiyemi 1-0 D.Fowler
Board 3 I.Judd 0-1 J.Wilkinson
Board 4 K.Davies ½-½ M.Newbury
Board 5 M.Spence 1-0 C.Priest

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 10

COSHAM B unf EMSWORTH B
Board 1 A.D.Smith 0-1 M.Krawczuk
Board 2 P.Dallas unf C.Gilliam
Board 3 S.LeFevre 0-1 K.Eyles
Board 4 G.Feltham 1-0 Z.Zagonyi
Board 5 R.Hartley/td> 1-0 D.Jerome

Portsmouth & District Chess League Tables

The league tables may be viewed at the following link - http://www.hampshirechess.co.uk/League/Tabs201415.pdf

Chiltern Jamboree

The Chiltern Jamboree resulted in (1st) Berkshire 12pts, (2nd) Hampshire 11½pts, (3rd) Oxfordshire 9pts, (4th) Buckinghamshire 7½pts

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round 9

CHICHESTER C 1½-3½ PORTSMOUTH C
Board 1 W.Partridge ½-½ I.Matthew
Board 2 M.Plumb 1-0 S.Russell
Board 3 W.Turner 0-1 R.Treloar
Board 4 J.Kalber 0-1 B.Cochran
Board 5 D.Close 0-1 P.Eyles

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round 9

FAREHAM C 3½-1½ EMSWORTH C
Board 1 F.Graham ½-½ P.Northcott
Board 2 D.Anderson 0-1 Z.Zagonyi
Board 3 J.Craig 1-0 D.Jerome
Board 4 L.Springthorpe 1-0 S.Barron
Board 5 C.Buck 1-0 D.Cook

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 10

CHICHESTER B unf GOSPORT
Board 1 R.Lukosius ½-½ R.Marsh
Board 2 L.Osiyemi unf D.Fowler
Board 3 I.Judd 0-1 J.Wilkinson
Board 4 K.Davies unf M.Newbury
Board 5 M.Spence 1-0 C.Priest

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 9

Board 1: R.Lukosius 1-0 P.Dallas

x
CHICHESTER B 4-1 COSHAM B
Board 1 R.Lukosius 1-0 P.Dallas
Board 2 S.J.Smith½-½ S.LeFevre
Board 3 L.Osiyemi 1-0 G.Feltham/td>
Board 4 I.P.Judd 1-0 R.Hartley
Board 5 I.Richardson ½-½ M.Banfield

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 7

Board 2: K.Eyles 1-0 S.J.Smith

x
EMSWORTH B 2-3 CHICHESTER B
Board 1 M.Krawczuk 0-1 R.Lukosius
Board 2 K.Eyles 1-0 S.J.Smith
Board 3 P.Northcott 1-0 L.Osiyemi
Board 4 Z.Zagonyi 0-1 W.Partridge
Board 5 D.Jerome 0-1 M.Plumb

Portsmouth & District Chess League: Division 1, Round 9

x
COSHAM A 2-4 CHICHESTER A
Board 1 D.A.Cordner 0-1 W.McDougall
Board 2 R.V.Puchades ½-½ J.Wilson
Board 3 A.D.Smith 0-1 A.McDougall
Board 4 P.Dallas ½-½ S.J.Smith
Board 5 S.D.LeFevre ½-½ M.Plumb
Board 6 G.E.Feltham ½-½ K.Davies

Portsmouth & District Chess League: Division 1, Round 9

x
FAREHAM A 2-3 (adj) PORTSMOUTH A
Board 1 A.Corkett unf A.Broom
Board 2 M.Edwards0-1 G.Pafura
Board 3 J.Coburn 0-1 T.Bird
Board 4 E.Black 1-0 M.Buckley
Board 5 J.Webb 0-1 S.Venables
Board 6 A.Cagnasso 1-0 B.Cochran

Portsmouth & District Chess League: Division 1, Round 8

x
CHICHESTER A 4-2 EMSWORTH A
Board 1 W.McDougall 1-0 D.R.Tunks
Board 2 J.Wilson 1-0 K.Richardson
Board 3 A.McDougall 1-0 P.Stimpson
Board 4 R.Lukosius ½-½ P.Cooper
Board 5 L.Osiyemi ½-½ M.Krawczuk
Board 6 M.Plumb 0-1 K.Eyles

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round -

x
GOSPORT 4-1 EMSWORTH B
Board 1 D. Fowler 0-1 M. Krawczuk
Board 2 R. Marsh1-0 C. Gilliam
Board 3 M. Newbury 1-0 K. Eyles
Board 4 D. Holmes 1-0 M. Parekh
Board 5 C. Priest 1-0 D. Jerome

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round -

x
FAREHAM C 3½-1½ EMSWORTH C
Board 1 F. Graham ½-½ P. Northcott
Board 2 D. Anderson0-1 Z. Zagonyi
Board 3 J. Craig 1-0 D. Jerome
Board 4 L. Springthorpe 1-0 S. Barron
Board 5 C. Buck 1-0 D. Cook

Sir William Dupree and Phyllis Loe Tournament

News from Alan Butler, Winners of the Sir William Dupree and Phyllis Loe tournament, held in Portsmouth High School for Girls on the 13th and 14th April

 

Junior event

Tournament Winner Second Third Fourth
Girls U10
Melissa Hamilton (PJCC)
Girls U12
Sofia Syed
(Whiteley primary school)
Mansa Chandar
(Southampton and PJCC) &
Melissa Hamilton (PJCC)
Boys U8
Finn McGovern (PJCC)
Boys U10
Warred Namer (PJCC)
Kenny Villanueva
(Langstone Junior school )
Matthew Erasmus Roberts &
Harry Lamb (Langstone Junior school)
Boys U12
Warred Namer
(PJCC)
Richie Thurlby (PJCC) &
Kenny Villanueva (Langstone Junior school)
Girls U14
Olivia Thurlby
(PJCC)
Faye Belcher (Portsmouth Academy for Girls)
Girls Open
Nina Kaminska
Olivia Thurlby
(PJCC)
Boys U14
Paul Northcott
(Emsworth CC )
Manoj Chandar
(Southampton and PJCC)
Stuart Johnson
(FJCC)
Boys U16
Frazer Graham
(Fareham CC)
Paul Northcott
(Emsworth CC)
Manoj Chandar
(Southampton and PJCC)
Boys Open
Frazer Graham
(Fareham CC)
Matthew Roberts
(Portsmouth Grammar school)
Paul Northcott
(Emsworth CC)
David Robjohns
(Portsmouth Grammar school)

Hampshire 9½ v 10½ Oxfordshire

Hampshire lost 9½-10½ against Oxfordshire in the Chiltern Open League. Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=19&season=20142015.

 

That result leaves us in 3rd place behind Bucks and Oxon: http://www.chilternleague.org.uk/tables_div.php?divisionid=1&season=20142015.

 

Diary Dates: The final event of the season is the jamboree, taking place on Saturday 25 April at Wellington College, Crowthorne. Stated availability so far is as below. Note: start of season grades to be used for the jamboree (current grades are shown below) Five players from grading bands 175 and above, 174-150, 149-125, 124 and below

  • 192 - Godfrey Pafura
  • 186 - Chris Bellers
  • 172 - Fraser McLeod
  • 172 - Paul Cooper
  • 170 - Ivan Stipcevic
  • 165 - Tim Davis
  • 147 - Chris Priest
  • 146 - Ewart Smith
  • 142 - Gillian Moore
  • 136 - Roy Ashmore
  • 134 - Kevin Steele
  • 132 - George Feltham
  • 129 - Jonathan Young
  • 129 - James Barnett

Others - please let us know if you would like to play.

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 9

x
CHICHESTER B unf COSHAM B
Board 1 R.Lukosius unf P.Dallas
Board 2 S.J.Smith½-½ S.LeFevre
Board 3 L.Osiyemi 1-0 G.Feltham/td>
Board 4 I.P.Judd 1-0 R.Hartley
Board 5 I.Richardson ½-½ M.Banfield

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 4

x
GOSPORT 2½-2½ FAREHAM
Board 1 R.Marsh 0-1 E.Black
Board 2 D.Fowler½-½ D.Elliott
Board 3 J.Wilkinson 1-0 T.Pearce
Board 4 D.Holmes 0-1 A.Cagnasso
Board 5 C.Priest 1-0 A.Butler

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round 8

x
CHICHESTER C 3½-1½ FAREHAM C
Board 1 R.Lukosius 1-0 A.Butler
Board 2 M.Plumb1-0 J.Butler
Board 3 W.Turner ½-½ R.Davies
Board 4 M.Spence 1-0 D.Anderson
Board 5 P.Soltysiak 0-1 T.Goodhall
x
PORTSMOUTH B 3½-1½ CHICHESTER D
Board 1 I.Matthew ½-½ P.Wakw
Board 2 S.Russell1-0 M.Spence
Board 3 R.E.Treloar 1-0 D.Mawson
Board 4 D.Ransley 1-0 W.Ingram
Board 5 B.V.Cochran 0-1 P.Hughes

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 7

Corrected Result Board 3

x
EMSWORTH B unf CHICHESTER B
Board 1 M.Krawczuk 0-1 R.Lukosius
Board 2 K.Eyles unf S.J.Smith
Board 3 P.Northcott 1-0 L.Osiyemi
Board 4 Z.Zagonyi 0-1 W.Partridge
Board 5 D.Jerome 0-1 M.Plumb

Portsmouth & District Chess League: Division 1, Round 8

x
CHICHESTER A unf EMSWORTH A
Board 1 W.McDougall 1-0 D.R.Tunks
Board 2 J.Wilson unf K.Richardson
Board 3 A.McDougall 1-0 P.Stimpson
Board 4 R.Lukosius ½-½ P.Cooper
Board 5 L.Osiyemi ½-½ M.Krawczuk
Board 6 M.Plumb 0-1 K.Eyles
x
COSHAM A 3-3 FAREHAM A
Board 1 J.F.Wheeler 0-1 A.R.Corkett
Board 2 D.A.Cordner½-½ K.D.Gregory
Board 3 R.V.Puchades ½-½ M.Edwards
Board 4 A.D.Smith 1-0 J.Coburn
Board 5 P.Dallas ½-½ E.Black
Board 6 S.D.LeFevre ½-½ A.Cagnasso

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round 6

x
CHICHESTER C 4½-1½ CHICHESTER D
Board 1 R.Lukosius 1-0 R.Harbour
Board 2 M.Plumb½-½ P.Wake
Board 3 W.Turner 1-0 P.Juleff
Board 4 M.Spence 1-0 D.Mawson
Board 5 D.Close 1-0 P.Hughes

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 8

x
FAREHAM B 1½-3½ CHICHESTER B
Board 1 E.Black 0-1 R.Lukosius
Board 2 D.Elliott0-1 L.Osiyemi
Board 3 J.Webb ½-½ W.Partridge
Board 4 A.Cagnasso ½-½ K.Davies
Board 5 F.Graham ½-½ M.Plumb

Cotswold Chess Congress - An ECF Grand Prix Event

A 6-Round Swiss Tournament in 3 Sections comprising Open, Major (Under 155 ECF) and Minor (Under 125 ECF) competitions over the Whit Bank Holiday Weekend of Sat 23rd, Sun 24th & Mon 25th May 2015. The tournament takes place at King's School, Gloucester, GL1 2BG.

Entries may be submitted online or you may download an entry form as a Word document (.docx) or as a PDF Document (.pdf) from the Cotswold Chess Congress website.

Hampshire 10½ v 9½ Berkshire

Hampshire won 10½-9½ away to Berkshire yesterday in the Chiltern Open League, despite being slightly outgraded on most boards. Hampshire winners were Dominic Tunks, Godfrey Pafura, Fraser McLeod, Ivan Stipcevic, Jamie Chilton and Ray Hartley. Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=21&season=20142015.

Diary Dates: Please let Fraser McLeod know if you can play in these (if you have not already told him).
Saturday 11 April Hampshire v Oxford at Basingstoke
Saturday 25 April Chiltern Jamboree at Wellington College, Crowthorne

Portsmouth & District Chess League: Division 1, Round 7

x
PORTSMOUTH A 2½-3½ COSHAM A
Board 1 M.Broom 1-0 J.F.Wheeler
Board 2 M.Buckley½-½ D.A.Cordner
Board 3 S.Venables 0-1 R.V.Puchades
Board 4 I.Hardwick ½-½ A.D.Smith
Board 5 I.Matthew ½-½ P.Dallas
Board 6 P.Eyles 0-1 S.D.LeFevre
x
EMSWORTH A 3-3 FAREHAM A
Board 1 D.Tunks ½-½ K.Gregory
Board 2 P.Stimpson½-½ M.Edwards
Board 3 P.Cooper ½-½ J.Coburn
Board 4 M.Krawczuk ½-½ E.Black
Board 5 K.Eyles 1-0 D.Elliott
Board 6 N.Parekh 0-1 J.Webb

Portsmouth & District Chess League: Division 3, Round 7

Portsmouth 'B' are Division 3 Winners!

x
FAREHAM C 2-3 PORTSMOUTH B
Board 1 A.Syed ½-½ I.Matthew
Board 2 J.Webb ½-½ S.Russell
Board 3 A.Butler 1-0 R.Treloar
Board 4 A.Krajewski 0-1 D.Ransley
Board 5 O.Holland 0-1 B.Cochran
x
CHCIHESTER D 2½-2½ EMSWORTH C
Board 1 R.Harbour ½-½ N.Parekh
Board 2 J.Allin ½-½ P.Northcott
Board 3 I.Richardson ½-½ Z.Zagonyi
Board 4 P.Juleff 1-0 D.Shotton
Board 5 W.Ingram 0-1 S.Barron

Portsmouth & District Chess League: Division 2, Round 7

x
FAREHAM B 2-3 COSHAM B
Board 1 E.Black ½-½ A.D.Smith
Board 2 P.Bennett0-1 P.Dallas
Board 3 A.Syed ½-½ S.LeFevre
Board 4 J.Webb 0-1 G.Feltham
Board 5 A.Cagnasso 1-0 M.Banfield

Portsmouth & District Chess League: Cole Plate Round 1

Portsmouth win on elimination and will play Gosport in the Plate Final

x
PORTSMOUTH 2½-2½ COSHAM
Board 1 M.Broom 1-0 D.Cordner
Board 2 T.Bird0-1 R.Puchades
Board 3 I.Hardwick 1-0 A.Smith
Board 4 P.Eyles 0-1 P.Dallas
Board 5 I.Matthew ½-½ S.LeFevre

Torbay Chess Congress

The organisers of the Torbay Chess Congress have launched a website devoted to the Congress which includes results, games and an online entry system. Please visit the Torbay Congress website at http://www.torbaycongress.com

Hampshire Correspondence Players: EFCC Best Game Prize

Correspondence players are invited to submit one game for entry to the English Federation for Correspondence Chess annual best game prize of £25, the prize is in memory of R.J.Potter and P.C.Wason. There is no entry fee. Any British player is entitled to submit one game played in any section or round of any of the following events: BCCC, BLCCC, BCCTC, BVCCC, any ICCF-organised competition or any event run by a EFCC member organisation. Games must have been completed during 2014. Further information is at http://www.bfcc-online.org.uk

Portsmouth & District Chess League: Cole Plate Round 1

x
GOSPORT 3-2 FAREHAM B
Board 1 R.Marsh 1-0 P.Bennett
Board 2 D.Fowler1-0 J.Webb
Board 3 D.Holmes 0-1 A.Cagnasso
Board 4 M.Newbury 1-0 R.Davies
Board 5 C.Priest 0-1 A.Clarkson

Portsmouth & District Chess League: Cole Cup Round 3

x
EMSWORTH 3½-1½ FAREHAM A
Board 1 D.R.Tunks 1-0 A.R.Corkett
Board 2 P.F.Cooper½-½ K.Gregory
Board 3 K.Richardson ½-½ M.Edwards
Board 4 M.Krawczuk ½-½ E.Black
Board 5 K.Eyles 1-0 D.Elliott

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results, Round 5

Division 1, Round 5: Emsworth 'A' 4-2 Chichester 'A' *Updated*
Board 2 Result, K. Richardson 0-1 J. Wilson

x
EMSWORTH A 4-2 CHICHESTER A
Board 1 D.R.Tunks 1-0 W.McDougall
Board 2 K.Richardson0-1 J.Wilson
Board 3 P.F.Cooper 1-0 A.McDougall
Board 4 P.Stimpson 1-0 S.J.Smith
Board 5 M.Krawczuk 0-1 R.Lukosius
Board 6 K.Eyles 1-0 K.Davies

Portsmouth & District Chess League: Division 3 Latest Results, Round 6

 

EMSWORTH 'C' 1-4 PORTSMOUTH 'B'
Board 1 Paul Northcott 0-1 I.Matthew
Board 2 D.Shotton 1-0 S.Russell
Board 3 PD.Jerome 0-1 R.Treloar
Board 4 S.Barron 0-1 D.Ransley
Board 5 Peter Northcott 0-1 .Eyles

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

 

FAREHAM 'B' 1-4 GOSPORT
Board 1 D.Deacon ½-½ R.Marsh
Board 2 E.Black 0-1 D.Fowler
Board 3 P. Bennett ½-½ J.Wilkinson
Board 4 A.Syed 0-1 D.Holmes
Board 5 A.Cagnasso 0-1 C.Priest

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 6:
Chichester 'A' 5-1 Portsmouth 'A' Board 5 Result: L.Osiyemi 1-0 S.Venables
Cosham 'A' 2½-3½ Emsworth 'A'

x
CHICHESTER A 5-1 PORTSMOUTH A
Board 1 W.McDougall ½-½ M.Broom
Board 2 J.Wilson 1-0 T.Bird
Board 3 PA.McDougall ½-½ M.Buckley
Board 4 R.Lukosius 1-0 I.Hardwick
Board 5 L.Osiyemi 1-0 S.Venables
Board 6 S.J.Smith 1-0 default
x
COSHAM A 2½-3½ EMSWORTH A
Board 1 J.F.Wheeler 0-1 D.R.Tunks
Board 2 D.A.Cordner0-1 K.B.Richardson
Board 3 R.V.Puchades ½-½ M.Krawczuk
Board 4 A.D.Smith ½-½ P.F.Cooper
Board 5 S.D.LeFevre ½-½ K.Eyles
Board 6 G.E.Feltham 1-0 Z.Zagonyi

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

The unfinished games in the Gosport v Cosham match have been concluded with the following results,
Bd.4 Chris Priest 1-0 Ray Hartley, Bd.5 Martin Newbury ½-½ Martin Banfield
 

GOSPORT 2½-2½ COSHAM 'B'
Board 1 R.Marsh 0-1 P.Dallas
Board 2 D.Fowler 1-0 S.D.LeFevre
Board 3 J.Wilkinson 0-1 G.E.Feltham
Board 4 C.Priest 1-0 R.E.Hartley
Board 5 M.Newbury ½-½ M.Banfield

Portsmouth & District Chess League: Cole Cup Round Three

x
SOUTHAMPTON 3-2 CHICHESTER
Board 1 G.Pafura 0-1 W.McDougall
Board 2 O.Gill 1-0 J.Wilson
Board 3 F.McLeod 1-0 A.McDougall
Board 4 H.Pawlikowski 1-0 S.J.Smith
Board 5 R.Williams 0-1 R.Lukosius

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 6: Chichester 'A' unf Portsmouth 'A'

x
CHICHESTER A unf PORTSMOUTH A
Board 1 W.McDougall ½-½ M.Broom
Board 2 J.Wilson 1-0 T.Bird
Board 3 PA.McDougall ½-½ M.Buckley
Board 4 R.Lukosius 1-0 I.Hardwick
Board 5 L.Osiyemi unf S.Venables
Board 6 S.J.Smith 1-0 default

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 5: Emsworth 'A' unf Chichester 'A' *Updated*
Board 3 Result, P.F. Cooper 1-0 A. McDougall

x
EMSWORTH A unf CHICHESTER A
Board 1 D.R.Tunks 1-0 W.McDougall
Board 2 K.Richardsonunf J.Wilson
Board 3 P.F.Cooper 1-0 A.McDougall
Board 4 P.Stimpson 1-0 S.J.Smith
Board 5 M.Krawczuk 0-1 R.Lukosius
Board 6 K.Eyles 1-0 K.Davies

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

Division 2, Round 6: Fareham 'B' 3½-1½ Emsworth 'B'
 

FAREHAM 'B' 3½-1½ EMSWORTH 'B'
Board 1 D.Deacon ½-½ M.Krawczuk
Board 2 E.Black ½-½ K.Eyles
Board 3 P.Bennett 1-0 N.Parekh
Board 4 A.Syed ½-½ P.Northcott
Board 5 A.Cagnasso 1-0 Z.Zagonyi

Buckinghamshire v Hampshire

Hampshire lost a close match against Bucks at the weekend (11-9) in the Chiltern league – a very good effort considering the grading differences between the teams. Hampshire winners were Dominic Tunks, Godfrey Pafura, David Fowler, Ivan Stipcevic, Chris Priest and Tim Chapman.

Full details at: http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=17&season=20142015.
Our next match is on Saturday 14th March, away to Berkshire, at Crowthorne.

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

Division 2, Round 6: Gosport unf Cosham 'B'
 

GOSPORT unf COSHAM 'B'
Board 1 R.Marsh 0-1 P.Dallas
Board 2 D.Fowler 1-0 S.D.LeFevre
Board 3 J.Wilkinson 0-1 G.E.Feltham
Board 4 C.Priest unf R.E.Hartley
Board 5 M.Newbury unf M.Banfield

Portsmouth & District Chess League: Division 3 Latest Results

Division 3, Round 5: Fareham 'C' 4-1 Chichester 'C'
 

FAREHAM C 4-1 CHICHESTER C
Board 1 J.Webb ½-½ A.Keil
Board 2 W.Curry 1-0 M.Plumb
Board 3 R.Davies ½-½ W.Turner
Board 4 F.Graham 1-0 M.Spence
Board 5 A.Butler 1-0 D.Close

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 5: Fareham 'A' 4-2 Cosham 'A'
Division 1, Round 5: Emsworth 'A' unf Chichester 'A'
 

FAREHAM A 4-2 COSHAM A
Board 1 A.R.Corkett 1-0 J.F.Wheeler
Board 2 M.K.Gregory ½-½ D.A.Cordner
Board 3 M.Edwards ½-½ R.V.Puchades
Board 4 D.Deacon ½-½ A.D.Smith
Board 5 J.A.Coburn 1-0 P.Dallas
Board 6 E.Black ½-½ S.D.LeFevre
x
EMSWORTH A unf CHICHESTER A
Board 1 D.R.Tunks 1-0 W.McDougall
Board 2 K.Richardsonunf J.Wilson
Board 3 P.F.Cooper 1-0 A.McDougall
Board 4 P.Stimpson 1-0 S.J.Smith
Board 5 M.Krawczuk 0-1 R.Lukosius
Board 6 K.Eyles 1-0 K.Davies

Portsmouth & District Chess League: Division 3 Latest Results

Division 3, Round 4: Chichester 'C' 1½-3½ Emsworth 'C'
Division 3, Round 5: Chichester 'D' 0-5 Portsmouth 'B'

x
CHICHESTER C 1½-3½ EMSWORTH C
Board 1 R.Lukosius 0-1 Z.Zagonyi
Board 2 M.Plumb½-½ P.Northcott
Board 3 W.Turner 0-1 A.N.Parekh
Board 4 C.Buckley 0-1 D.Shotton
Board 5 M.Spence 1-0 S.Barron
x
CHICHESTER D 0-5 PORTSMOUTH B
Board 1 R.Harbour 0-1 I.Matthew
Board 2 I.Richardson0-1 S.Russell
Board 3 L.Dyke 0-1 R.Treloar
Board 4 D.Mawson 0-1 D.Ransley
Board 5 W.Ingram 0-1 P.Eyles

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

Division 2, Round 5: Chichester 'B' 3-2 Fareham 'B'

x
CHICHESTER B 3-2 FAREHAM B
Board 1 S.J.Smith ½-½ E.Black
Board 2 L.Osiyemi ½-½ P.Bennett
Board 3 I.P.Judd ½-½ A.Cagnasso
Board 4 K.Davies 1-0 W.Curry
Board 5 M.Spence ½-½ R.Davies

Cole Cup Round 2 Latest Result

Round 2: Fareham 'A' 4½-½ Portsmouth 'A'

x
FAREHAM A 4½-½ PORTSMOUTH A
Board 1 A.Corkett 1-0 M.Broom
Board 2 P.K.Gregory1-0 T.Bird
Board 3 M.Edwards 1-0 M.Buckley
Board 4 D.Deacon ½-½ I.Hardwick
Board 5 J.Coburn 1-0 I.Matthew

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 2: Board 5, M.Krawczuk ½-½ S.Venables

x
EMSWORTH A 4½-1½ PORTSMOUTH A
Board 1 D.R.Tunks ½-½ M.Broom
Board 2 P.Stimpson 1-0 M.Buckley
Board 3 K.Richardson ½-½ T.Bird
Board 4 C.Gilliam 1-0 I.Matthew
Board 5 M.Krawczuk ½-½ S.Venables
Board 6 K.Eyles 1-0 D.Ransley

Portsmouth & District Chess League: Division 3 Latest Results

Division 3, Round 4: Chichester 'D' 3-2 Fareham 'C'

x
CHICHESTER D 3-2 FAREHAM C
Board 1 R.Harbour ½-½ A.Syed
Board 2 I.Richardson1-0 W.Curry
Board 3 L.Dyke 1-0 R.Davies
Board 4 P.Juleff ½-½ A.Butler
Board 5 D.Mawson 0-1 T.Goodhall

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

Division 2, Round 4: Cosham 'B' 2-3 Chichester 'B'

x
COSHAM B 2-3 CHICHESTER B
Board 1 P.Dallas 1-0 S.J.Smith
Board 2 S.D.LeFevre½-½ R.Lukosius
Board 3 G.E.Feltham ½-½ RM.Plumb
Board 4 R.E.Hartley 0-1 P.Wake
Board 5 default 0-1 M.Spence

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 4: Chichester 'A' 5-1 Cosham 'A'
Division 1, Round 4: Portsmouth 'A' 4-2 Fareham 'A'

CHICHESTER A 5-1 COSHAM A
Board 1 W.McDougall 1-0 J.Wheeler
Board 2 J.Wilson 1-0 D.Cordner
Board 3 A.McDougall 1-0 R.Puchades
Board 4 L.Osiyemi 1-0 A.D.Smith
Board 5 K.Davies ½-½ P.Dallas
Board 6 R.Lukosius ½-½ S.LeFevre

 

PORTSMOUTH A 4-2 FAREHAM A
Board 1 M.Broom ½-½ K.Gregory
Board 2 T.Bird 1-0 D.Deacon
Board 3 M.Buckley 0-1 M.Edwards
Board 4 S.Venables 1-0 J.Coburn
Board 5 I.Hardwick 1-0 D.Elliott
Board 6 I.Matthews ½-½ E.Black

Oxford v Hampshire

Hampshire lost a close match 10½-9½ against Oxfordshire in the Chiltern league The full match card may be viewed at http://www.chilternleague.org.uk/match_card.php?fixtureid=13&season=20142015 Our next match is not until 31 January.

Portsmouth & District Chess League: Division 1 Latest Results

Division 1, Round 3: Emsworth A v Portsmouth A, Bd.2 P.Stimpson 1-0 M.Buckley
Division 1, Round 4: Chichester A 2½-½ Cosham A with 3 games unfinished

CHICHESTER A unf COSHAM A
Board 1 W.McDougall 1-0 J.Wheeler
Board 2 J.Wilson unf D.Cordner
Board 3 A.McDougall unf R.Puchades
Board 4 L.Osiyemi 1-0 A.D.Smith
Board 5 K.Davies unf P.Dallas
Board 6 R.Lukosius ½-½ S.LeFevre

Portsmouth & District Chess League: Division 2 Latest Results

Division 2, Round 4: Cosham B 1½-2½ Chichester B with 1 game unfinished
Division 2, Round 8: Emsworth B 1½-3½ Gosport

x
COSHAM B unf CHICHESTER B
Board 1 P.Dallas 1-0 S.J.Smith
Board 2 S.D.LeFevreunf R.Lukosius
Board 3 G.E.Feltham ½-½ RM.Plumb
Board 4 R.E.Hartley 0-1 P.Wake
Board 5 default 0-1 M.Spence

EMSWORTH B 1½-3½ GOSPORT
Board 1 M.Krawczuk 0-1 R.Marsh
Board 2 K.Eyles 0-1 D.Fowler
Board 3 P.Northcott 0-1 J.R.Wilkinson
Board 4 Z.Zagonyi ½-½ D.Holmes
Board 5 D.Shotton 1-0 C.P.A.Priest

Portsmouth & District Chess League: Division 3 Latest Results

Division 3, Round 3: Portsmouth 'B' 3-2 Chichester 'C'
Division 3, Round 3: Emsworth 'C' 2-3 Fareham 'C'

x
PORTSMOUTH B 3-2 CHICHESTER C
Board 1 S.Venables 1-0 W.Partridge
Board 2 S.Russell1-0 K.Davies
Board 3 R.Treloar 1-0 M.Plumb
Board 4 D.Ransley 0-1 W.Turner
Board 5 P.Eyles 0-1 M.Spence
x
EMSWORTH C 2-3 FAREHAM C
Board 1 .Z.Zagonyi 0-1 A.Cagnasso
Board 2 P.Northcott 1-0 R.Davies
Board 3 D.Shotton 0-1 A.Butler
Board 4 N.Parekh 1-0 J.Craig
Board 5 S.Barron 0-1 A.Krajewski

Cole Cup

Dave Cordner reports a 4-1 win for Emsworth in their match versus Cosham. Emsworth play the winners of Fareham A versus Portsmouth in the next round.

x
COSHAM 1-4 EMSWORTH
Board 1 D.A. Cordner ½-½ D.R. Tunks
Board 2 R.V. Puchades½-½ P. Stimpson
Board 3 A.D. Smith 0-1 P. Cooper
Board 4 P. Dallas 0-1 M. Krawczuk
Board 5 G.E. Feltham 0-1 K. Eyles

Portsmouth & District Chess League: Latest Results

Division 1, Round 2 Fareham A 3½-2½ Emsworth A after 6.D.Elliott draws with P.M.Stimpson
Division 2, Round 3 Emsworth 4-1 Cosham B after 1.M.Krawczuk 1-0 P.Dallas
Division 1, Round 3 Fareham A 4½-1½ Chichester A
Division 1, Round 3 Emsworth 3-1 Portsmouth with 2 games unfinished

x
FAREHAM A 4½-1½ CHICHESTER A
Board 1 A.Corkett 1-0 W.McDougall
Board 2 K.Gregory1-0 J.Wilson
Board 3 M.Edwards 0-1 A.McDougall
Board 4 D.Deacon 1-0 L.Osiyemi
Board 5 J.Coburn 1-0 K.Davies
Board 6 E.Black ½-½ M.Spence
x
EMSWORTH A 3-1 (+2) PORTSMOUTH A
Board 1 D.R.Tunks ½-½ M.Broom
Board 2 P.Stimpson 1-0 M.Buckley
Board 3 K.Richardson ½-½ T.Bird
Board 4 C.Gilliam 1-0 I.Matthew
Board 5 M.Krawczuk unf S.Venables
Board 6 K.Eyles 1-0 D.Ransley

Portsmouth & District Chess League: Latest Results

Division 2: Gosport 3½-1½ Chichester 'B'
Division 2: Emsworth 'B' 3-1 Cosham 'B' (1 Game unfinished)

x
GOSPORT 3½-1½ CHICHESTER B
Board 1 Roger Marsh 1-0 Steve Smith
Board 2 David Fowler1-0 Lara Osiyemi
Board 3 John Wilkinson ½-½ Bill Partridge
Board 4 Chris Priest 1-0 Keith Davies
Board 5 Martin Newbury 0-1 Ian P. Judd
x
EMSWORTH 'B' 4-1 COSHAM 'B'
Board 1 M.Krawczuk 1-0 P.Dallas
Board 2 C.Gilliam½-½ S.D.LeFevre
Board 3 K.Eyles ½-½ G.E.Feltham
Board 4 P.Northcott 1-0 R.E.Hartley
Board 5 N.Parekh 1-0 M.Banfield

Hampshire Chess Congress 2014

Tony Corkett has regained the Hampshire Championship and the Silver Rook after a gap of eight years by winning outright a very strong top section. Tony was in impressive form, and was a clear point ahead going into the last round. The full report may be viewed at http://www.hampshirechess.co.uk/congress/2014/index.php.

Congress Photos courtesy of Fraser McLeod

Portsmouth & District Chess League: Latest Results

Division 1 Round 2: Fareham 'A' v Emsworth 'A', Bd.1. A.Corkett 0-1 D.R.Tunks. Fareham lead 3-2 with one game to finish.
Division 3 Round 2: Portsmouth 'B' 4-1 Fareham 'C'; Emsworth 'C' 3½-1½ Chichester 'D'

x
PORTSMOUTH B 4-1 FAREHAM C
Board 1 K.Sullivan 1-0 A.Cagnasso
Board 2 S.Russell ½-½ R.Davies
Board 3 R.E.Treloar ½-½ F.Graham
Board 4 B.V.Cochran 1-0 O.Holland
Board 5 P.Eyles 1-0 A.Krajewski
x
EMSWORTH C 3½-1½ CHICHESTER D
Board 1 K.Eyles 1-0 R.Harbour
Board 2 Z.Zagonyi0-1 P.Wake
Board 3 N.Parekh ½-½ I.Richardson
Board 4 D.Jerome 1-0 P.Juleff
Board 5 S.Barron 1-0 W.Ingram

Portsmouth District Chess League Cole Cup Round 2 Results

x
FAREHAM B 1-4 SOUTHAMPTON
Board 1 G.Jones 0-1 H.Berthier
Board 2 J.Webb ½-½ F.McLeod
Board 3 A.Cagnasso ½-½ A.Samuels
Board 4 R.Davies 0-1 G.A.Moore
Board 5 F.Graham 0-1 R.Williams

Portsmouth District Chess League Division 1 Results

x
COSHAM A 5-1 PORTSMOUTH A
Board 1 J.F.Wheeler 1-0 M.Broom
Board 2 D.A.Cordner1-0 M.Buckley
Board 3 A.D.Smith 1-0 T.Bird
Board 4 P.L.Dallas 1-0 I.Hardwick
Board 5 S.D.LeFevre ½-½ I.Matthew
Board 6 G.E.Feltham ½-½ S.Venables
x
FAREHAM A 3½-2½ EMSWORTH A
Board 1 A.Corkett 0-1 D.R.Tunks
Board 2 K.Gregory1-0 C.Gilliam
Board 3 D.Deacon ½-½ M.Krawczuk
Board 4 J.Coburn 1-0 default
Board 5 E.Black ½-½ P.F.Cooper
Board 6 D.Elliott ½-½ P.Stimpson

Portsmouth District Chess League Division 3 Results

x
PORTSMOUTH B 2½-2½ EMSWORTH C
Board 1 B.Cochran 0-1 Z.Zagonyi
Board 2 K.Sullivan½-½ P.Northcott
Board 3 S.Russell 1-0 S.Barron
Board 4 D.Ransley 1-0 D.Jerome
Board 5 P.Eyles 0-1 N.Parekh
x
CHICHESTER D 1½-3½ CHICHESTER C
Board 1 R.Harbour 0-1 K.Davies
Board 2 P.Wake0-1 M.Plumb
Board 3 I.Richardson 1-0 I.Schreiber
Board 4 Jasper Wilson 0-1 A.Keil
Board 5 P.Juleff ½-½ M.Spence

Chiltern Open League: Hampshire 'A' 15-5 Berkshire 'A'

Fraser McLeod reports that a strong Hampshire team (average grade = 171) had a resounding 15-5 win yesterday against Berkshire (average grade = 150) - details below. Our next match is on Saturday 6 December, away to Oxfordshire. Please let me know if you can play (already confirmed: Mark Broom, Godfrey Pafura, Tim Davis, Gareth Jones, Gillian Moore). The match card may be seen at http://www.chilternleague.org.uk/

Chiltern League Division 2: Hampshire 'B' 11½-4½ Berkshire 'B'

Ashraf Syed reports a win for Hampshire B. The match card may be seen at http://www.chilternleague.org.uk/

Chiltern Chess League

The latest results, league tables and information may be seen at http://www.chilternleague.org.uk/

Chiltern Open League: Hampshire 'A' 8½-10½ Buckinghamshire 'A'

Fraser McLeod reports that Hampshire lost a close match against Bucks on 11th Oct, (both sides had a 'no show' so was played over 19 boards only). The match card may be seen at http://www.chilternleague.org.uk/

Sir William Dupree and Phylis Loe tournament

Alan Butler reports the following winners at the recent Portsmouth Junior Chess Tournament
U8 Boys: 1st, Matthew Whitehall Butler (Basingstoke JCC)
U10 Boys: 1st, Warred Namer (Portsmouth JCC)
U12 Boys: 1st, Paul Northcott (Emsworth CC), Joint 2nd, Richie Thurlby (Portsmouth JCC) & Warred Namer (Portsmouth JCC)
U12 Girls: 1st, Olivia Thurlby (Portsmouth JCC and Portsmouth High School for Girls)
Open Girls: 1st, Vicki Thurlby, 2nd, Faye Belcher, 3rd, Louise Cohman-Mark
Open Boys: 1st, Matthew Roberts (Portsmouth Grammar school), 2nd, James Butler (Fareham CC), 3rd, Frazer Graham (Fareham CC)

Southampton Chess League Division 3

Match played 22/10/14

x
HAMBLE B 4½-½ ORDNANCE SURVEY B
Board 1 D. Fowler (173) 1-0 D. Rodgers (137)
Board 2 J. Wilkinson (167)½-½ C. Barber (133)
Board 3 C. Priest (158) 1-0 D. Priestley (122)
Board 4 S Lefevre (142) 1-0 D. Drew (110)
Board 5 B. Cochran (105) 1-0 C. White (63)

Eastleigh Chess Congress 2014

The Hampshire Chess Association Congress 2014 & Hampshire Individual Championships will take place between Friday 7th to Sunday 9th November, 2014 at Eastleigh College, Eastleigh.
Entry Form available at http://www.hampshirechess.co.uk/congress/2014/HantsEntryForm2014.pdf

Hampshire 8½ v 10½ Buckinghamshire

Hampshire lost a close match against Bucks (8½-10½), both sides had a 'no show' so match was played over 19 boards only. Our next match is at home to Berkshire on Sat. 1st November, 2pm start at Basingstoke chess club.

Portsmouth District Chess League Division 2

Match played 20/10/14

x
CHICHESTER B 3-2 EMSWORTH B
Board 1 L. Osiyemi ½-½ C. Gilliam
Board 2 K. Davies½-½ K. Eyles
Board 3 M. Plumb 1-0 D. Shotton
Board 4 I. Schreiber 1-0 D. Jerome
Board 5 M. Spence 0-1 N. Parekh

Southampton Rapidplay

This year's Southampton Rapidplay will be taking place on Saturday 22nd November. More details and an online entry form is available at www.southamptonchess.org.uk/rapidplay/

Portsmouth District Chess League Division 1

x
EMSWORTH A 4½-1½ COSHAM A
Board 1 D.R. Tunks 1-0 J.F. Wheeler
Board 2 P.F. Cooper½-½ D.A. Cordner
Board 3 M. Krawczuk ½-½ R.V. Puchades
Board 4 C. Gilliam ½-½ A.D. Smith
Board 5 P. Stimpson 1-0 P. Dallas
Board 6 K. Eyles 1-0 S.D. LeFevre
x
PORTSMOUTH A 3½-2½ CHICHESTER A
Board 1 M. Broom ½-½ J. Wilson
Board 2 A. Buckley½-½ A. McDougall
Board 3 T. Bird ½-½ S.J. Smith
Board 4 I. Hardwick ½-½ L. Osiyemi
Board 5 D.E.C. Ross ½-½ K. Davies
Board 6 S. Venables 1-0 M. Plumb

Junior Chess

Joe French has restarted chess training at Basingstoke Chess Club on Saturday mornings. The next dates are 18th Oct, 1st Nov, 8th Nov and the 15th Nov. Contact Joe on (01256) 472537 for more information

Chiltern Open League

Hampshire lost a close match against Bucks yesterday (8.5-10.5) - details below (both sides had a 'no show' so was played over 19 boards only). Our next match is at home to Berkshire on Sat. 1 November, 2pm start at Basingstoke chess club. Please let me know if you can play. Fraser McLeod

Michael Roberts † R.I.P.

With a heavy heart we report the sudden loss of Michael Roberts who passed away on the 30th September 2014. His funeral will be at 1:30pm on Friday 10th October in the Chapel at Hollybrook Cemetery, Southampton.
Michael was a county player, he loved his chess. We will miss him.

Portsmouth District Chess League Division 2 Results

Matches played 02/10/14

x
COSHAM B 3-2 GOSPORT B
Board 1 A.D. Smith 1-0 R.D.W. Marsh
Board 2 P. Dallas1-0 D.W. Fowler
Board 3 G.E. Feltham 0-1 J.R. Wilkinson
Board 4 R.E. Hartley ½-½ D. Holmes
Board 5 M. Banfield ½-½ C.P.A. Priest
x
EMSWORTH B 2½-2½ FAREHAM B
Board 1 M. Krawczuk ½-½ D. Deacon
Board 2 C. Gilliam½-½ E. Black
Board 3 K. Eyles 1-0 D. Elliott
Board 4 Z. Zagonyi 0-1 P. Bennett
Board 5 P. Northcott ½-½ J. Webb

Hampshire Junior Chess Congress 2014

The Hampshire Junior Chess Congress will be held on the 5th October 2014 at Winchester College, Wharf Hill Entrance College Walk, Winchester, Hampshire, SO23 9NG
Entry form available here

47th Berkshire Junior Chess Championship

Saturday 18th October 2014 at The Abbey Junior School, 30 Christchurch Road, Reading, Berkshire RG2 7AR
The tournament is open to all Juniors whilst the U/10 & U/12 sections are also qualifying events for the London Junior Chess Championships. Sections for Beginners, U/10, U/12, U/14 & U/18 ages as at 31st August 2014.
Entry form available here

Chiltern U-125 Fixture Changes

Chiltern U125 fixtures have been amended slightly:
Oct 12th event is now taking place in Berks.
Mar 14th Event is now cancelled.

A Hampshire Player on Tour

Gillian Moore reports on her adventures on two summer holidays with chess congresses. One event was the British Championships this year at Aberystwyth, Ceredigion and the other in Torbay, also known as ‘The English Riviera’
Two Chess Holidays 2014

Hampshire Chess Association Fixture List

The 2014-15 fixture list is now available from http://www.hampshirechess.co.uk/County/2014/Dates1415.pdf

Portsmouth & District Chess League AGM

The League AGM will be held at 7.30 pm on Thurs 18th Sept, 2014, at Cosham Chess Club - Cosham Community Centre, Wootton St, Cosham, PO6 3AP. John Wheeler has provided a range of documents prior to the meeting, these may be read and downloaded from http://www.hampshirechess.co.uk/portsmouth/index.php updated 18/08/14

U140 Team Players Needed

Hampshire are looking for players rated U140 for the ECF County Championships Final on July the 12th. Please contact Ashraf Syed if interested. Please see the Contacts page for Hampshire U140 Team or email the team captain.

New Portsmouth Junior Chess Club

A new Junior Chess Club will meet at Southsea Community Centre (Albert Stanley room) on Thursday between 6-7pm. The club contact is Judi Thurlby. Club & Contact details are at Hampshire Chess Clubs

Portsmouth & District Chess League - Cup Winners

RUTH ROSE CUP 2013-14 The top three players were, 1. K.Davies of Chichester CC, 2. P.M.Stimpson of Emsworth CC, and 3. S.D.LeFevre of Cosham CC.

JOHN GRANT CUP, WILF PRATTEN CUP & REG CLARK CUPS, 2013/14
John Grant Cup - won by C.Gilliam
Wilf Pratten Cup - won by C.Smithers
Reg Clark Cup - won by D.Ransley

 

Please send any contributions for the website to the Webmaster